Roczne archiwa: R


Zapraszamy na 2 „Seans w Jasnej” w czwartek 7.12.2017r.

Szanowni Państwo,
W najbliższy czwartek, (7.12.) o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach realizowanej II edycji „Seansów w Jasnej”.
Wykład pt. „Operacja (anty)polska NKWD” wygłosi dr Anna Maria Adamus z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie .
Po prelekcji polecamy projekcją dwóch filmów: „Ojcu” i „Marchlewszczyzna – Polska Republika Radziecka”.


11 listopada- XVII rocznica odkrycia mrocznej przeszłości Willi Jasny Dom.

Z okazji Święta Niepodległości oraz przypadającej tego dnia 17 rocznicy ujawnienia przerażającej przeszłości Willi Jasny Dom, zapraszamy Państwa do zwiedzania zabytkowych piwnic oraz na Mszę Świętą w intencji Ofiar reżimu komunistycznego przetrzymywanych w kamienicy przy ul. Świerszcza 2, która odprawiona zostanie w Kościele
pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich.

 

 

 


Inauguracyjny „Seans w Jasnej” za nami.


Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczestnikom inauguracyjnego „Seansu w Jasnej”, który odbył się w ramach współorganizowanego przez Fundację WJD Miesiąca Seniora.

Spotkanie rozpoczęła prezes Fundacji, która opowiedziała o dramatycznej przeszłości Willi Jasny Dom. Następnie, zgromadzeni wysłuchali prelekcji Pana Marcina Łaszczyńskiego z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zatytułowanej „Cena chwały- Wir, Huzar i Wichura” i obejrzeli film związany z tematyką wykładu.
Po projekcji, przedstawiciel Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”zaprezentował umundurowanie i wyposażenie Żołnierzy Wyklętych. Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie zabytkowych piwnic .

Wielkie podziękowania dla naszego prelegenta za ciekawy wykład oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” za uświetnienie swoją obecnością „Seansu”.

Ukłony i pozdrowienia dla aktywnych Seniorów za pochylenie się nad tragiczną historią Willi Jasny Dom.

Do zobaczenia na kolejnym seansie w grudniu.

 

 


„Seanse w Jasnej” już w czwartek, (19.10. 2017 r.), o 17:30. Zapraszamy!

Szanowni Państwo!
Już w najbliższy czwartek, w ramach projektu edukacyjnego „Seanse w Jasnej”, będziecie mieli Państwo szansę wysłuchania prelekcji Pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, obejrzenia filmu związanego z tematyką wykładu oraz zwiedzenia zabytkowych piwnic Willi Jasny Dom.

Zapraszamy!

http://warszawa.ipn.gov.pl/waw/aktualnosci/42142,Seanse-w-Jasnej-Inauguracja-II-edycji-projektu-edukacyjnego-Warszawa-19-pazdzier.html 


O Willi

Kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2, w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.
W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez budynek ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej.

Potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Największą grozę budzą błagalne napisy: „Jezu wyratuj” i wyryty nad nim znak krzyża oraz „Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj”, świadczące o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów przez ludową policję polityczną. Mimo iż, mury nieustannie „krzyczą”, wciąż niewiele osób ma świadomość dramatu, jaki rozgrywał się w piwnicach Willi Jasny Dom.

By przeciwdziałać obojętności w styczniu 2013 roku została założona Fundacja Willa Jasny Dom. Jest ona organizacją pozarządową, powołaną i prowadzoną by działać na rzecz kultury i krzewienia świadomości historycznej. Podstawowym jej celem jest upamiętnienie i ochrona miejsca pamięci narodowej, jakim bez wątpienia jest budynek położony przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie.

Zabytkowe piwnice Willi Jasny Dom można bezpłatnie zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z przewodnikiem.