Roczne archiwa: R


Polak, Węgier. Dwa bratanki :)

Bardzo dziękujemy zespołom Pozytywka i Hungarica za dzisiejsze spotkanie w piwnicach Willi Jasny Dom.
Wasze zaangażowanie w rozpowszechnianie wiedzy o dramacie Ofiar katowanych w budynku przy ul. Świerszcza 2 wiele dla nas znaczy.
Polecamy dzisiejszy koncert obu zespołów w warszawskiej Progresji Music Zone w ramach Ich wspólnej trasy koncertowej z okazji Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej.
https://www.facebook.com/events/702149099938186/


Praca magisterska poświęcona Willi Jasny Dom obroniona

Miło nam poinformować, iż Praca magisterska poświęcona Willi Jasny Dom, autorstwa Pana Łukasza Remisza, prowadzona przez Pana prof. dr. hab. Jana Żaryna została obroniona.

„Praca dyplomowa zatytułowana Historia willi „Jasny Dom ” w podwarszawskich Włochach jako przykład represji stalinowskich w Polsce ma na celu przedstawienie losów budynku, który wciąż istnieje i pozostaje niemym świadkiem historii wpisanym w sytuację polityczną panującą w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Jego właściciele, a przede wszystkim ofiary mieszczącego się tu w 1945 roku aresztu Głównego Zarządu Informacji, przeżyli w tym miejscu swój osobisty dramat, którego ślady budynek nosi do dziś”.

Serdecznie gratulujemy Autorowi pracy i dziękujemy za uwagę poświęconą dramatycznej przeszłości Willi Jasny Dom.


Gabloty już na miejscu :)

Z radością prezentujemy Państwu gabloty informacyjne ufundowane przez wydawnictwo Fronda.

1 z gablot zawiera słowa Pana Henryka Kończykowskiego, bohatera książki Jarosława Wróblewskiego pt. „Halicz”, druga natomiast to kompendium wiedzy dotyczące Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.

Dziękujemy Panu Marcinowi Łaszczyńskiemu z Instytutu Pamięci Narodowej za wsparcie merytoryczne oraz Panu Jackowi Czerwińskiemu, który był pomysłodawcą i koordynatorem tego projektu.


Panowie Jan Kasprzyk i Jacek Polańczyk z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w piwnicach Wili Jasny Dom

„Chwała Bohaterom wolnej Polski, którzy w tym miejscu cierpieli za wierność Rzeczypospolitej!”, napisał w Księdze Pamiątkowej Pan Jan Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wraz z Panem Jackiem Polańczykiem zwiedzał dziś zabytkowe piwnice Jasnego Domu..
Wyrażamy Panu Ministrowi ogromną wdzięczność za dzisiejsze spotkanie oraz zaangażowanie w przywracanie pamięci o „Bohaterach naszej wolności”.